KREMEN - TAKO EDINSTVEN
Podala sem se na pot raziskovanja tega najpogostejšega minerala na svetu. Pa bom začela kar na začetku in sicer je poznan že od prazgodovine in obstaja v različnih artefaktih, od orodij in okraskov do orožja in nakita. Kremen je naravna podlaga, s katero se začnejo številni kristali, ki jih poznamo, in je živi temelj za večino mineralogije.
Rimski filozof Plinij starejši je verjel, da je kremen trajno strjen led. Kar je povsem logično, saj beseda "kristal" izhaja iz grške besede za led.
V resnici je kremen le združitev atomov silicija in kisika in je eden najpogostejših mineralov na tem planetu (drugi - za glinencem).
Kljub temu, da ga je v izobilju v različnih oblikah, ima Kremen izjemno širok spekter kakovosti.
Nastaja pri vseh temperaturah. Veliko ga je v magmatskih , metamorfnih in sedimentnih kamninah . Je zelo odporen na mehanske in kemične vremenske vplive. Zaradi svoje obstojnosti je prevladujoč mineral gorskih vrhov in primarna sestavina plažnega, rečnega in puščavskega peska. Kremen je vseprisoten, obilen in trpežen. Nahajališča za rudnike najdemo po vsem svetu.
Večina priljubljenih kristalov so sorte kremena. Sem spadajo priljubljeni primerki, kot so rožnati kremen, citrin, ametist, dimljeni kremen, ledeni kremen, rutilirani kremen, ametrin, mlečni kremen, turmalirani kremen, prasiolit, karneol, kalcedon, aventurin, oniks in celo jaspis ... skupaj z različnimi drugi.
Kar navadno preseneti naključnega zbiratelja, saj pogosto zgleda, kot da ti primerki oziroma "predmeti" nimajo nobene zveze s kremenom; vendar so v resnici pododdelki kremena, na katere vplivajo različne okoljske spremenljivke.
Ametist na primer samo dobi svojo barvo tako, da se del silicija v čisti kremenčevi sestavi zaradi obsevanja zamenja z železom.
Vrsta, ki je morda najbolj priljubljena med navdušenci in zbiratelji, je makrokristalna različica, vendar se kremen pojavlja v osupljivi raznolikosti različnih razsežnosti, oblik in velikosti: prizmatični, piramidalni, masivni, žezlasti, vlaknasti, gručasti, druzi, fantomski, kaktusovi, dvojčki, geoidni, geode, kapniki, skorje, pesek...
Makrokristalni kremen:je sestavljen iz vidnih kristalov ali zrn. Primeri so kamniti kristali, zrna v peščenjaku, pa tudi masivni kremen, ki je sestavljen iz velikih kristalitov brez kristalnih ploskev, kot je žilni kremen. Primeri:
- Dimni kremen
- Rožnati kremen
- zrna kremena v peščenjaku
Kriptokristalni kremen: je sestavljen iz gostih in kompaktnih agregatov mikroskopskih kremenovih kristalov in kristalitov. Različne vrste kriptokristalnega kremena se pogovorno uvrščajo pod izraz kalcedon , čeprav ima ta izraz v znanstveni literaturi strožjo definicijo. Omeniti velja, da večina kalcedona vsebuje majhne količine drugega polimorfa SiO2, moganita , tako da ni vedno čisti kremen. Primeri:
- Kremen
- Ahat
- Roženec
Ker je kremen tako raznolik, ga uporabljajo za ralične namene.
Kremen ima električne lastnosti in toplotno odpornost, zaradi katerih je dragocen v elektronskih izdelkih. Zaradi sijaja , barve in prozornosti je uporaben kot dragi kamen in tudi pri izdelavi stekla.Torej lahko rečem, da skoraj ni minerala, ki bi bil tako raznolik in s tolikšnimi nameni.
Tako pa smo pogledali malo pobližje ta naš čudoviti kremen, ki je tako zelo vsestranski.
Podaj se na pot zdravljenja na vseh nivojih in se ponovno zbližaj s svojo dušo – ponovno jo začuti v vsej veličini.