Kristali so že sami po sebi čudovita stvaritev narave, ki nas očarajo s svojo lepoto in energijo. Velikokrat pa nam poleg svoje lepote postrežejo tudi z dih jemajočimi mavricami, ki nas popeljejo v svet čarobnosti in igrivosti. Danes bom z vami delila kako mavrice v kristalih sploh nastanejo. Pa poglejmo...
Največkrat lahko mavrice zasledimo v kristalih kremena - seveda jih najdemo tudi drugje ampak danes se bom dotaknila kremenčevih mavric, ki lahko nastanejo naravno ali umetno.
Mavrice se naravno pojavijo oziroma oblikujejo v kristalih, ko se svetloba upogne in razprši po strukturi samega kristala.
Mavrice lahko nastanejo z:
1. NOTRANJI ZLOMI
Do notranjih zlomov lahko pride kadar je kristal podvržen različnim obremenitvam, napetostim pod zemljo, temperaturnim spremembam ter poškodbam, ki povzročijo drobne razpoke znotraj kristalov. Mavrico vidimo, ko svetloba preide skozi kristal kremena in se nato skozi lomljeno notranjo površino kristala odbije in razprši vzdolž kristalnih razpok.
Skrite mavrice, ki nastanejo zaradi notranjih lomov so vidne samo pod določenimi koti, zato je potrebno kristal obračati na svetlobi pod različnimi koti in opazovati, če se nam kje razkrije mavrica.
2. MAVRICE PRI VKLJUČKIH MANJŠIH KRISTALOV - IZRASTKI
Pri kremenu lahko dostikrat opazimo, da na ploskvi raste več drobnih manjših kristalov in tako razlika v gostoti med dvema zraščenima kristaloma lahko povzroči, da se svetloba razprši in odbije nazaj ter nam spričara čudovito mavrico.
3. VRSTA KREMENA: SCHILLERJEV KREMEN (ANANDALIT)
To je vrsta mavričnega kremena, kjer mavrice niso povezane z notranjimi zlomi ali vmesniki med več kristali temveč se svetloba naravno preliva na ploskvah in konici. Laboratorijsko testiranje je pokazalo strukture mikro grebenov in vdolbin, svetloba razprši in povzroči mavrično prelivanje.
4. NARAVNI PREMAZ
Nekateri minerali kot je na primer Hematit na površini kremenčevih kristalov tvorijo tanek lesk. Ta sijaj je dovolj prozoren, da lahko prehaja svetloba in povzroči odboj ter razpršitev svetlobnih valov.
Umetno pa lahko mavrice nastanejo s toplotnim šokiranjem kristala oziroma z intenzivnim segrevanjem, ki mu nato sledi hitro ohlajanje, kjer kristali ob taki spremembi razpokajo.
Tako pa smo si pogledali nekaj naravnih načinov nastanka mavric 😀