Ta čudovit primerek Wulfenita iz Slovenije, ki očara prav vsakega s svojo posebnostjo in lepoto. S svojo močno energijo prepoji našo auro in prostor z močnimi poživljajočimi vibracijami.
Mežiško rudišče je v svetu dobro poznano – pa ne zaradi svinčevo-cinkove rude, temveč zaradi nekaterih mineralov, ki so s svojo izjemnostjo, popolno obliko ali preprosto z lepoto navdušili številne strokovnjake in zbiratelje ter ljubitelje mineralov.
Rudnik svinca in cinka Mežica je eden najstarejših rudnikov v Evropi, s prvimi pisnimi omembami iz leta 1665. Od leta 1995 je rudnik zaprt. Z zaprtjem rudnika pa so možnosti za enkratne najdbe popolno oblikovanih kristalov nemogoče. Zato so primerki Wulfenita še toliko bolj cenjeni in iskani.
Najpogosteje ima obliko tankih ploščičastih kristalov oranžno rdeče do rumeno oranžne barve. Včasih je tudi rjav, sicer pa so njegove barve lahko zelo različne.
V zadnjih desetletjih je Wulfenit, skupaj s splošnim povečanjem zanimanja za minerale, postal cenjen in nepogrešljiv v številnih zasebnih in muzejskih zbirkah po celem svetu.
V več kot 300 letni zgodovini mežiškega rudnika so rudarji pod Peco izkopali približno 800 km rovov in pri tem nakopali okoli 19 milijonov ton svinčevo-cinkove rude. Rudarili so v Peci na nadmorski višini 2000 m pa vse do globine +267m v rudišču Graben pri Žerjavu. Največ težav so imeli z izčrpavanjem vode, saj je bilo potrebno iz rudišča izčrpati kar 19 milijonov m3 vode na leto.
Rudnik svinca in cinka Mežica je po zaprtju del rudnika priredil v turistični objekt, kjer lahko vsak, vsaj za nekaj časa, postane rudar, se popelje z rudniškim vlakom v osrčje Pece in spozna delo rudarjev ter številne predmete slovenske tehniške dediščine. Poleg rudnika so uredili muzej, v katerem so predstavljene rude, okamnine in minerali iz podzemlja Pece, rudniške karte in še kaj zanimivega.
Izvor: Slovenija, Mežica
Velikost: cca 11 cm x 11 cm x 6 cm